نظر سنجی

به نظر شما تقسیم گروه روان شناسی به گروه های تخصصی، چه تاثیری بر وضعیت این رشته در دانشگاه خواهد داشت؟
 

سخن روزانه

سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد سقراط "

تقویم

 
شنبه
1397
اسفند
4
 


سایت شخصی دکتر فتح‌آبادی
فتح آبادی
گزارش بازدید از کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان شهر تهران PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مهدی مزیدی   
سه شنبه 29 آذر 1390 ساعت 12:38

گزارش بازدید از کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان شهر تهران

نویسنده : مهدی مزیدی

دانشجوی کارشناسی روانشناسی بالینی


در تاریخ 11/2/90 گروهی از دانشجویان رشته راهنمایی و مشاوره بهمراه چند تن از دیگر دانشجویان از کانون اصلاح و تربیت بازدید کردند. با انجام این بازدید ذهنیت خود من و بسیاری از بچه های دیگر نسبت به این مرکز و کودکان و نوجوانان مرکز تغییر کرد. بدلیل حفظ حقوق افراد بهمراه داشتن گوشی همراه یا دوربین عکاسی در مرکز ممنوع بود و بهمین دلیل هم نتوانستیم از فعالیت های بچه های مرکز و کارگاههایشان عکسی تهیه کنیم.بعد از ورود در یکی از اتاق ها جمع شدیم و آقای قیاس وند معاون کانون که راهنمایی ما را بر عهده داشتند ( آقای قیاس وند مدرک فوق لیسانس ادبیات از دانشگاه شهید بهشتی دارند) توضیحاتی کلی در مورد مرکز، نحوه ورود و خروج افراد، مباحث قانونی و خصوصیات کلی مرکز ارائه دادند که انها را ارئه میدهم.
در مراکز اصلاح و تربیت، کودکان و نوجوانان بزهکار که زیر سن 18 سال هستند، نگهداری می شوند.از نظر قانونی افراد بالای 15 سال نسبت به جرمی که مرتکب می شوند خودشان مسئول هستند ولی افراد زیر 15 سال مسئولیتشان به عهده سرپرست آنهاست که خسارت وارده را جبران کنند.تقریبا خانواده های تمام کودکان و نوجوانانی که در این نوع مراکز نگهداری میشوند دارا مشکلاتی هسد مثاختات زناشویی و طلاق، بیکاری و فقر، اعتیاد والدین، خلافکاری و زندانی بودن والدین و... و یکی از بزرگترین مشکلات در رابطه با این افراد هم همین است اینکه بدلیل مشکل دار بودن محیط زندگی و خانواده، وقتی از کانون به جامعه و خانواده خود بازمی گردند، هنوز در معرض تهدید قرار دارند و زمینه برای بروز دوباره جرم در آنها آماده است چراکه محیط و سیستم اطرافشان بیمار و دارای اختلال است.به گفته آقای قیاس وند خیلی از آنها با محبت نا آشنا هستد و متاسفانه با مواد مخدر آشنا هستند و در این موضوع دستی بر آتش داشته اند. بطور کلی علیرغم سن اندکشان، تجربه بالایی از زندگی واقعی و درگیری با مسائل مختلف دارند. نوع جرم پسران و دختران بزهکار متفاوت است. در حالیکه جرم غالب در بین پسران دزدی و سرقت است جرم های دختران معمولا از نوع جرمهای اخلاقی است. یک نکته جالب این که آمار تعداد پسران بزهکار در مرکز حدود 300 نفر می باشد در حالیکه تعداد دختران بزهکار (که مرکز آنها در کنار مرکز پسران ولی کاملا مجزاست) فقط حدود 30 تا 40 نفر است یعنی 10 بار کمتر.( لطفا سریع پسران را محکوم نکنید بلکه باید بع علل مختلفی توجه کرد از جمله..................................
بطور کلی قضات در مورد کودکان و نوجوانانی که مرتکب جرم میشوند سخت گیری نمیکنند و معمولا میزان حکم بریده شده برای آنها بین 3 ماه تا 6 ماه و یکسال می باشد. نحوه برخورد با آنها در مرکز با محبت و احترام است و از تنبیه استفاده نمیشود. بر خلاف بسیاری از زندانها که تقسیم بندی آنها بر پایه جرم مجرمین است، در کانونهای اصلاح و تربیت تقسیم بندی براساس فیزیک جسمانی صورت می گیرد. البته کانون علاوه بر بخش خوابگاهها یک بخش بعنوان بخش کودکان هم دارد که از یزرگترها جدا نگهداری می شود و در ادامه بطور مفصل تر به آن می پردازم. خانواده ها هفته ای یک مرتبه وقت ملاقات دارند. کانون بصورت روزانه ورودی دارد و تقریبا هرروز هم تعدادی آزاد می شوند ولی در زمستان بخاطر اینکه هوا سرد است و برخی از این نوجوانان محل خواب و اسکان ندارند، حتی بصورت عمدی مرتکب جرم می شوند و ورودی کانون افزایش می یابد.
بعد از اینکه آقای قیاس وند توضیحات کلی و توصیه های لازم را ارائه دادند به ترتیب از بخش ها بازدید کردیم. ابتدا به واحد تشخیص رفتیم. هر بزهکاری که وارد مرکز می شود در ابتدا به این قسمت می آید. هدف این بخش بدست آوردن اطلاعات و کسب شناخت نسبت به فرد است تا بعدا بوسیله آن در مورد نوع خدماتی که باید به او ارائه شود و کارهایی که باید صورت گیرد تصمیم گیری شود. بدین منظور از کسانی که وارد می شوند تست های هوش ریون و شخصیت سنج نوجوانان آیزنک گرفته می شود. هم چنین با آنها بصورت فردی مصاحبه شده و اطلاعات تکمیلی گرفته می شود.بعد از بازدید از واحد تشخیص به قسمت قرنطینه رفتیم. تمام نوجوانان بعد از قسمت تشخیص برای آمادگی پیدا کردن برای رفتن به خوابگاهها ابتدا وارد قرنطینه می شوند. در این مدت می توانند بوسیله وثیقه یا راههای قانونی دیگر آزاد شوند در غیر اینصورت و با صدور حکم به خوابگاهها وارد می شوند. هم چنین در قرنطینه برای اطمینان از صحت جسمانی توسط پزشک معاینه می شوند. در موقع حضور ما حدود 7-8 نفر در قسمت قرنطینه اسکان داشتند.
بعد از بازدید از قسمت قرنطینه به ساختمان نگهداری کودکان رفتیم. ساختمان برای کودکان جدا بوده و ساختمانی راحت و شیک بود. از آنجا که موقع ورود ما بچه ها کلاس داشتند( کلاس شاهنامه خوانی) ما به طبقه دوم که محل استراحت آنها بود رفتیم. فقط یکی از کودکان که به کلاس نرفته بود آنجا بود که وقتی با او صحبت کردیم و پرسیدیم چرا این جاست؟ ( در صحبت با این افراد بهتر است بجای اینکه پرسیده شود که جرم شما چه بوده، بپرسیم که چرا اینجا هستید؟ تا هرطور راحت تر بودند پاسخ دهند) بعد از صحبت با او فهمیدیم که این کودک 11 ساله به همراهی همکلاسی خود، دختر دوسال و نیمه همسایه شان را مورد آزار و اذیت قرار داده و بعد ترسده و او را درچاه انداخته بودند. ( البته لازم به ذکر است که موارد قتل نادر و استثنا هستند). زمانهای هر روز هفته برای آنها برنامه ریزی شده و برنامه های جالبی برایشان در نظر گرفته شده بود. برنامه های هفتگی بخش کودکان عبارت بودند از: آموزش کنترل خشم، استراحت و بازی رایانه ای، شاهنامه خوانی، معرق کاری، نظافت شخصی و عمومی، پخش فیلم، ورزش، مددکاری، آموزش زبان انگلیسی، روانشناسی، آموزش مهارت های زندگی، سفالگری، دین و اخلاق و هواخوری. آقای قیاس وند درباره خدمات کانون برای کودکان توضیح دادند که برخی از معلم هایی که به این کودکان آموزش می دهند بصورت افتخاری و داوطلبانه کار می کنند. بعد از آن به سر کلاس بجه ها رفتیم. کلاس شاهنامه خوانی و مولوی خوانی بود. استاد این کلاس خانم حائری که از سال 1373 بصورت افتخاری آموزش می دهند در حال تدریس داستانی از شاهنامه به زبان ساده بوده و بعد از هر داستانی هم بچه ها آن داستان را بصورت نمایش بازی می کردند تا برای آنها درونی و تثبیت شود. لحظاتی که در کلاس با بچه ها بودیم خیلی خوش گذشت.همه در کلاس پخش شده بودند و با بچه ها صحبت و درد دل می کردند. بعد از بازدید از ساختمان کودکان به کارگاهها رفتیم.
کارگاهها که از مهم ترین بخش کانون هستند دارای تنوع زیادی بوده و طول دوره های آنها هم کوتاه مدت است. نوجوانان کانون با توجه به علایقی که دارند و برخی شرایط خاص هر کارگاه در رشته ای که دوست دارند مشغول کارآموزی می شوند. پس از پایان دوره هم به آنها گواهینامه معتبر داده می شود که در آن گواهینامه هیچ اسم یا نشانه ای از کانون اصلاح و تربیت ویا اداره زندانها و... نیست. مربی های کارگاهها هم مربیان مجربی هستند که از طرف سازمان فنی و حرفه ای معرفی می شوند. ابتدا به قسمتی رفتیم که کارگاههای برق خودرو، مکانیک خودرو و تعمیرات موبایل قرار داشت. کارگاهها هرروز بغیر از پنجشنبه و جمعه ها فعال هستند. بعد از آن به یک سالن بزرگ تئاتر رفتیم که روی صحنه آن تعدادی از بچه های کانون در حال تمرین کردن بودند. آقای بیات مدیریت بخش تئاتر و سینمای مرکز را بعهده دارند. روند کار به این صورت است که افرادی که به این کار علاقه دارند انتخاب می شوند و آموزش می بینند.مربی آموزشی افرادی را که استعداد و توانایی خوبی از خود نشان می دهند به گروههای معتبر تئاتر و سینما معرفی می کند تا بتوانند بعد از ترک مرکز فعلیت های هنری خود را ادمه دهند. همچنین گروه تئاتر اجراهای خیابانی در نقاط مختلف شهر را هم در برنامه کاری خود دارند که عکس ها و تصاویر زیادی هم از اجرای برنامه هایشان در سالن بچشم می خورد. در کنار سالن تئاتر سالن های ورزشی فرار دارند. سالن های فوتبال، والیبال، کشتی، بدنسازی، و حتی ورزش باستانی و دارت هم موجود است. بطور کلی بچه ها از ورزش استقبال زیادی میکنند و مسابقات درون مرکزی و بیرونی هم برگزار میشود. بعد از قسمت ورزشی به ساختمانی که کارگاههای آرایشگری و رایانه و معرق کاری و تراش سنگهای زینتی و سفالگری و نجاری بود رفتیم. کارگاه تراش سنگهای زینتی و نجاری تولیدات زیبایی داشتند و از وسایل ساخته شده در کارگاه نجاری برای خود مرکز استفاده میشود.  بعد از آن به بخش خوابگاهها رفتیم که بدلیل تعمیرات نتوانستیم بازدید داشته باشیم. در سالن اصلی خوابگاه اتاقی وجود داشت که توجه ما را خیلی جلب کرد.اتاق نظارت. این اتاق پر بود از صفحه های دوربین ها و نمایشگر و دستگاهها. در کل مرکز از 105 دوربین برای کنترل و نظارت استفاده شده که قدرت چرخش و زوم زیادی دارد. خود اتاق نظارت هم توسط یک دوربین کنترل می شد. در محوطه خوابگاه در قسمت های مختلف تصاویر از مواد مخدر مختلف و عوارض و زیان‌های آنها را روی ‌‌‌‌‌قسمت‌های مختلف بدن و روان نشان می‌دادند.
آخرین بخشی هم که در این سیستم وجود دارد مرکزی به نام مراقبت‌های بعد از خروج می‌باشد که فلسفه‌ی وجود آن ارائه‌ی کمک و مراقبت جهت پیشگیری از بازگشت مجدد افرادی که از مرکز خارج می‌شوند، است. به عنوان مثال برای اسکان و کار افرادی که خارج می‌شوند، وام داده می‌شود ولی به دلیل فقدان ضامن و ضمانت معتبر خیلی جدی نیستند . البته ذکر این نکته ضروری است که امکانات و شرایطی که ذکر شد برای کانون اصلاح و تربیت تهران است و بنا بر گفته‌ی معاون مرکز وضعیت مراکز شهرستان‌های دیگر بدین کیفیت و خوبی نمی‌باشد.
به امید آن که میزان کودکان و نوجوانانِ بزهکار در کشور عزیزمان و در جهان به حداقل ممکن برسد
در پایان هم از تمام افرادی که ما را در این بازدید یاری نمودند به ویژه آقای قیاس وند صمیمانه تشکر می‌نماییم.

 

 

 

آخرین به روز رسانی در سه شنبه 29 آذر 1390 ساعت 12:48
 

افزودن نظر

در صورت مشكل در ارسال پيام توسط نرم افزار اينترنت اكسپلورر لطفا از مرورگر فايرفاكس استفاده نماييد.
* همچنين براي مشاهده بهتر و پر سرعت تر سايت مرورگر فايرفاكس توصيه مي شود.

کد امنیتی
Refresh

حاضرین در سایت

 10 مهمان حاضر

دکتر جلیل فتح آبادی

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterامروز183
mod_vvisit_counterاماه6912
mod_vvisit_counterکل بازدیدها872786

مدیریت

پل ارتباطی: در صورت بروز هرگونه مشکل با این آدرس ای میل تماس بگیرید. muhammadsharifi1@gmail.com